Pasty polerskie
Mnogość past polerskich dostępnych na rynku sprawia, że wybór produktu odpowiadającego naszym potrzebom może być trudny. Każda pasta ma swoje wady i zalety, a także wyróżniające cechy.
Głównym celem polerowania lakieru jest usuwanie niedoskonałości z jego zniszczonej wierzchniej warstwy, poprzez ścieranie za pomocą pasty i pada polerskiego. Idealnym rozwiązaniem byłoby korzystanie zawsze z najdelikatniejszej kombinacji pasty i pada polerskiego, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Dobór odpowiedniej kombinacji pasty i pada jest bardzo pracochłonny, a posiadanie wielu past i padów polerskich może być kosztowne. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia łatwiej jest ocenić stan lakieru i dobrać odpowiednią kombinację pasty oraz pada.
Początkujący detailerzy powinni posiadać w swoim arsenale przynajmniej trzy gradacje past polerskich, aby poradzić sobie ze wszystkimi defektami lakieru.
- Pasty mocne ścierne (cutting) – są najbardziej agresywnym rodzajem past polerskich i powinny być stosowane jedynie w razie potrzeby. Najczęściej są używane do polerowania mocno zwietrzałych i zaniedbanych lakierów, a także usuwania głębokich zarysowań i śladów szlifowania po papierze ściernym o grubej gradacji. Niestety, ale tego typu mieszanki pozostawiają prawie zawsze zamglenia i koliste zarysowania, które wymagają zastosowania delikatniejszej kombinacji pasty i pada.
- Pasty średnio ścierne (polish) – są przeznaczone do usuwania umiarkowanych defektów lakieru. Charakteryzują się mniejszą siłą cięcia niż pasty mocno ścierne, a także nie pozostawiają tak dobrego wykończenia jak pasty lekkościerne. Najczęściej pozostawiają delikatne hologramy, haze i inne mikro-defekty, które wymagają wykończenia za pomocą lekko ściernych past w celu nadania powierzchni optymalnego połysku i głębi. Na niektórych rodzajach lakieru, można jednak zakończyć polerowanie na średnio ściernej paście, ponieważ pozostawia ona przyzwoite wykończenie.
- Pasty lekkościerne (finish) – są mieszankami przeznaczonymi do usuwania bardzo delikatnych defektów lakieru np. lekkich zamgleń, haze’u i hologramów. Pozwalają również na uzyskanie wyjątkowego poziomu połysku i głębi koloru.